Değerlerimiz

"Gelecek Kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığımız

 Projelere destek ve katkı vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz."

Neden Önemsiyoruz?
greenactive ailesi olarak, içinde yaşadığımız topluma dünyaya karşı sorumluluğumuzu biliyoruz. Tarihin ve kültürün evrensel mirasçısı olan ülkemizde, gün ışığına çıkartılmayı, korunmayı ve incelenmeyi bekleyen sayısız eser bulunuyor. Biz yapılan çalışmalara katkıda bulunarak bu eserlerin gelecek kuşaklara aktarılmasına destek veriyoruz.

greenactive Kültür Müzesi
Taşınır taşınmaz tabiat ve kültür varlıkları insanlık tarihinin ortak mirasıdır. Korunması, gelecek nesillere aktarılması; geçmişe ise bir yolculuk demek, diğer taraftan ise geçmişin bugüne taşınması, geçmişi anlamak, tanımak, bilmektir. Koleksiyonerlik özünde tutku disiplin aynı zamanda takip, özveri ve sabırdır. Genellikle küçük yaşta peçete, anahtarlık, oyuncak biriktirenler daha sonra bilinçli olarak pul, para, arkeolojik ve etnografik eserlere kanalize olabiliyor.

14.png


Koleksiyonlar içinde en çok hassasiyet gerektiren hiç şüphesiz kayıtlı ve belgeli koleksiyonerliktir. Uzman kurumların bilgisi ve izni dahilinde yapılan bu tür koleksiyonlar arkeolojik veya izne tabi başka özel eserlerden oluşabiliyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlı 20 yıllık arkeolojik eser koleksiyoneri olarak bu sorumluluğumuzun bilincinde yeni eserleri kültür dünyamıza kazandırmayı sürdürüyoruz.

Eserlerimizin önemli bir bölümünü sitemizden sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

16.jpg

Oyuncak At Arabası

Koleksiyonumuzun şaheserlerinden biri

Arkeoloji terminolojisindeki söylem gibi; “Topraktan çıkan her obje sana bir şey anlatır, yeter ki sen onu anlamasını bil.”


Bu obje kimi zaman bir gözyaşı şişesi, kimi zaman bir şarap veya zeytinyağı amforası, bazen bir mezar taşı, bazen bir rölyef bazen de gündelik hayatı kolaylaştıran bir basit bir eşyadır.Siz sadece anlamaya çalışın ve hayal kurun.

En: Tekerleksiz 7 cm

Boy: 14,5 cm

Yükseklik: 17 cm


Bu objenin öyküsü nedir? Bu eser bize ne anlatıyor? Fotoğrafa bakarak anlamaya çalışalım...

İlk gördüğümüz yapıldığı günkü kadar temiz. Bu kadar temiz ele geçen obje, Roma dönemine ait ve Milattan önce 4. yüzyıla tarihleniyor. 


Pek çok araştırmacı, arkeolog objenin bu kadar temiz ele geçmesini inanılmaz buluyor, hatta seramikten, topraktan yapılmış ve haşarı bir çocuk eline verilmiş böyle kırılgan bir parçanın nasıl sapasağlam kalabildiğine şaşırıyor.


Oyuncak, Batı Anadolu'dan önemli bir medeniyetin hüküm sürdüğü bölgede ele geçirilmiş. muhtemelen bir nekropolde yani mezarlık alanında o güne kadar günışığı görmemiş minik bir lahdin içinden çıkmış ve yine büyük ihtimalle küçük çocuk hayattayken bu oyuncakla hiç oynayamamış. Oyuncak da bu yüzden pırıl pırıl kalabilmiş diyebiliyoruz...


Oyuncağın hammaddesi pişmiş toprak. Roma seramiklerinde kullanılan, süzülmüş ince dokulu çamurun sırlı şekilde 800 santigratta pişirilmesiyle elde edilen bir tür bezemeye sahiptir. Terra sigilarta.


Oyuncak atın ön tarafı üçgenleştirilmiş ve önüne ip geçirilerek çekilebilmesi için bir delik açılmış. İçi boş dikdörtgen bir kaide üzeride oturtulmuş olan oyuncağın ön ve arkasında ikişer tekerlek için dingil deliği vardır. Oyuncağı hareket ettiren tekerlekler değişik boyda ve öndekiler arkadakilere göre küçük. Atın ayaklarında ve boynuyla sırtında günün süsleme unsurlarını betimleyen detaylar işlenmiş,eğer ve yeleler ile yüz hatları ve koşumlar belirtilmiş.


Bir benzeri olmayan at formundaki bu oyuncak sonraki yüzyıllarda da üretilmiş, hatta 1960’lara kadar benzerleri mahalle oyuncakçıları ve özellikle Eyüp oyuncakçılarınca yapılmıştı.

DESTEKLERİMİZ


Lezzetin Öyküsü Sergisi
greenactive, kendi ürettiği Rama Lezzetin Öyküsü Sergisi’ne Azade Başağa ve Ertuğrul Kale’nin kayıtlı koleksiyonu olan arkeolojik, yöresel ve Osmanlı eserleri ile destek verdi.
İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen Rama Lezzetin Öyküsü Sergisi, büyük ilgi gördü. 


Limantepe Kazısı
greenactive, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında gerçekleştirilen Urla'daki Klazomenai bölgesi içinde kalan Limantepe, liman yerleşimi sualtı kazısına destek verdi.


Baklatepe-Panaztepe Kazıları
greenactive, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Armağan Erkanal başkanlığında gerçekleştirilen İzmir Menemen'deki nekropol ve yerleşim kazısını destekledi.


Daskypleion
greenactive, Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tomris Bakır'ın kazı başkanlığını yaptığı Bandırma Manyas'taki Daskyplekion kazı çalışmalarına destek sağladı.


Patara
greenactive, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Patara nekropol kazısı çalışmalarında ele geçirilen dönemin örnek mozaikle kaplı bir mezarının korunmasına katkıda bulundu.

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi-İletişim Müzesi
greenactive, İletişim Müzesi'nin kuruluşu çalışmalarına destek verdi.


Masallar ve Saraylar
"Yeşeren, Büyüyen, Süren Kültür ve Uygarlık: Masallar ve Saraylar" Projesi ilki İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde, ikincisi Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirilen, İstanbul'daki anaokulu, ilköğretim okulu ve liselerin katılımıyla düzenlenen bir kültür ve sanat şenliğidir. Şenliğin hedefi, kültür ve uygarlık birikimini genç kuşaklara aktarmak ve müzeler ile öğrenciler arasında bir bağ oluşturmaktır.
Şenliğe katılan öğrenciler gördükleri eserler ve Türkiye'deki uygarlıklar hakkında birikimlerini yansıtan ilginç sanatsal çalışmalar hazırlayıp, bir ay boyunca sergilediler.